Венците са по-важни, отколкото си мислиш.

Възпалението на венеца, в частност на зъбодържащия апарат, като цяло преминава през няколко етапа.
Гингивит – характеризира се с кървене и леко подуване около лигавицата на всеки зъб, но все още няма костна загуба. Без лечение постепенно преминава в следващия стадий.
Парадонтоза – засяга по-дълбоките структури като предизвиква образуване на венечен и костен джоб. Този стадий прогресира до разклащане и пълна загуба на зъбите.
Причините за пародонтит са следните:
- От физичен или химичен фактор – работна среда, неправилно контурирани ръбове на корони, мостове и обтурации. Лечението включва търсене на причината и нейното премахване.
- Генетични – характерна е фамилната обремененост, те са и най-трудни за повлияване.
- Възпалителни – предизвикани са от зъбния камък и зъбната плака.
Лечение
- Лечението включва на първо място почистване на всички зъби и контрол на личната хигиена. Може да се прилагат и лекарствени средства директно аплицирани във венечния джоб. В крайния етап е наложително и хирургично лечение. Нужно и отговорно отношение на всеки пациент към личната му орална хигиена, за да може процеса да бъде овладян.
- Използва се диоден лазер за повлияване на инфекцията и спиране на кървенето във венечния джоб.
- Хирургичен кюретаж – оперативно отстраняване на възпалените тъкани от венечния джоб.
- Шиниране на зъби – използват се стъклени влакна или никел-титаниеви флекс дъги. Към шинираните зъби адхезивно могат да бъдат добавяни и зъби на мястото на липсващи такива.